kontakt@poleko.pl

Wyróżnienia

Jest nam miło poinformować, że otrzymaliśmy ZŁOTY MEDAL MTP na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska POLEKO 2010 za bufor ciepła PCMX wykorzystujący przemianę fazową do pięciokrotnego zwiększenia pojemności cieplnej.
PCMX – to bufor ciepła wykorzystujący przemianę fazową materiału, którym jest wypełniony zamiast tradycyjnego rozwiązania w postaci wody. Takie rozwiązanie gwarantuje 5 krotnie większą pojemność cieplną niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania buforowania ciepła, co oznacza nowy rozdział w technice grzewczej z zastosowaniem systemów akumulacji ciepła.
Zbiornik przeznaczony jest jako magazyn ciepła w instalacjach z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak np. kolektory słoneczne, gdzie zmagazynowanie odpowiednio dużej ilości energii w okresie nasłonecznienie zapewnia odpowiednią rezerwę na czas braku promieniowania.

Jak działa PCMX?
Dla wody – cieczy powszechnie stosowanej jako akumulator ciepła ilość energii gromadzonej w danej jednostce objętości jest wprost proporcjonalna do jej temperatury. Czyli jeśli chcemy zgromadzić więcej energii musimy podnieść temperaturę wody, co nie zawsze jest możliwe i co najczęściej wiąże się z pogorszeniem sprawności źródła ciepła, jak również i odbiorników. Dodatkowo wodę w stanie ciekłym trudno podgrzać do temperatur powyżej 100 °C. Idealnym przypadkiem byłoby zgromadzenie dużej ilości energii w wąskim zakresie temperatur, dokładnie w takim jaki jest potrzebny do celów grzewczych.
Wykorzystane zjawiska przemiany fazowej umożliwia zgromadzenie wielokrotnie większej ilości energii w wąskim przedziale temperatur w porównaniu z wodą mając do czynienia z tą samą pojemnością naczynia gromadzącego płyn. Mechanizm akumulacji energii przy użyciu przemiany fazowej wykorzystany w PCMX polega na ogrzewaniu substancji akumulującej będącej w postaci stałej do chwili jej całkowitego stopnienia. Ilość ciepła potrzebna do stopnienia substancji jest, w zależności od rodzaju domieszek, do 8 razy większa niż ta gromadzona podczas podgrzewania wody w tym zakresie temperatur. Główne zalety takiego sposobu magazynowania ciepła to przede wszystkim wielokrotnie mniejsza objętość zbiornika, mniejsze straty ciepła dzięki niższej temperaturze magazynowania, mniejsze skoki temperatur – możliwość lepszego dopasowania odbiorników ciepła.
PCMX 300 w zakresie temperatur 55-65 °C umożliwia zakumulowanie takiej energii, jaka mieści się w buforze 1500 litrowym! Jest to zupełnie nowe podejście do akumulacji energii na dłuższy czas.

google-site-verification: google9f6bbf85922b4179.html